Rok 2013

Britské listy - prosinec 2013

 • Internetový deník Britské listy přinesl dne 3.12.2013 hned dva články, které naši kauzu dávají zejména do kontextu (ne)odpovědnosti České advokátní komory. Šéfredaktor Jan Čulík je autorem prvního zmíněného článku a vidí to stejně jako my - ČAK ve své roli selhala. Autor druhého příspěvku - advokát Aleš Uhlíř je jiného názoru - dle něj ČAK udělala všechno správně a očekávání ze strany klientů okradených advokátem jsou neopodstatněná.
  https://www.blisty.cz/art/71236.html
  https://www.blisty.cz/art/71246.html

 • Britské listy poskytly příležitost k vyjádření i straně poškozené. Zástupci poškozených klientů Jan Maršálek a Dana Krudencová tedy této možnosti využili a k tématu sdělili potřebné ve svém textu "Kauza Century 21: Česká advokátní pohoda":
  https://www.blisty.cz/art/71394.html


 

Televize ČT1 – 13. komnata – listopad 2013

Jeden z poškozených - Michal Zelenka - promluvil na ČT1 v pořadu 13. komnata (vysíláno 1.11.2013) o nepřízni svého osudu. Jednou z životních ran pro něj byla i realitní transakce, kdy přišel o peníze za prodaný byt. Plná verze pořadu je k dispozici na stránkách ČT1. Zkrácenou verzi týkající se zpackané realitní transakce naleznete zde.
https://youtu.be/DBIZ-LALIGI


 

Právo + Novinky.cz - září 2013

Redaktor Jindřich Ginter dne 13.9. poměrně podrobně informoval ve svém článku "Kvůli realitkám přišly stovky lidí o milióny i byty" o různých podvodech, ke kterým v poslední době došlo na poli realitního trhu. Mimo pozornost nezůstala ani naše kauza. V textu je upozorněno na nástrahy, které číhají na účastníky transakce během úschovy finančních prostředků.

https://www.novinky.cz/krimi/313219-kvuli-realitkam-prisly-stovky-lidi-o-miliony-i-byty.html

Novinový článek ZDE


 

Spotrebitel.net - srpen 2013

Náš osud není lhostejný občanskému sdružení Spotřebitel net - Sdružení obrany spotřebitelů:

https://spotrebitel.net/spolecnost-a-pravo/2477-kauza-realitni-kancelae-century-21


 

Právo + Novinky.cz - srpen 2013

Opět díky Jindřichu Ginterovi z deníku Právo spatřila světlo světa žhavá aktualita posledních dní: advokát Miloš Vlasák byl z vyšetřovací vazby propuštěn a dále bude stíhán na svobodě.

Novinový článek k zobrazení ZDE

https://www.novinky.cz/finance/309386-advokat-obral-lidi-o-miliony-soud-ho-pustil-z-vazby.html


 

Web České advokátní komory - červenec 2013

Krátce po zveřejnění článku Jindřicha Gintera v deníku Právo s titulkem Advokát obral klienty realitky o desítky miliónů. Spravedlnost nikde." přišla Česká advokátní komora na svých internetových stránkách s vlastní reakcí na publikovaný text, kde se snaží ospravedlnit svůj postoj k zpronevěře jednoho ze svých členů - advokátů.

https://www.cak.cz/scripts/detail.php?id=11615

Zástupci poškozených klientů Jan Maršálek a Dana Krudencová na vyjádření České advokátní komoře odpověděli dopisem. Nesouhlasí s postojem ČAK, které vytýkají zanedbání jejích zákonných povinností. Nesouhlasí také s tím, že by ČAK v podobných případech nezbývalo než nečinně přihlížet.

Dopis k zobrazení ZDE


 

Právo + Novinky.cz - červenec 2013

Dne 16.7. vyšel v deníku Právo i na významném internetovém serveru Novinky.cz rozsáhlý článek o naší kauze s titulkem Advokát obral klienty realitky o desítky miliónů. Spravedlnost nikde." Redaktor Jindřich Ginter poukazuje na bezvýchodnou situaci okradených klientů a na fakt, že jak realitní kancelář, tak Česká advokátní komora od klientů dala ruce pryč.

https://www.novinky.cz/finance/307869-advokat-obral-klienty-realitky-o-desitky-milionu-spravedlnost-nikde.html

Novinový článek k zobrazení ZDE


 

Web sdružení Společná obrana - červenec 2013

Naše kauza velmi zaujala i občanské sdružení Společná obrana, které již funguje několik let a pomáhá obětem nekalých praktik různých společností. Nepřehlédnutelný úspěch zaznamenali např. v kauze nechvalně známé realitky Prolux. Společná obrana míní náš případ sledovat, neboť mezi naším případem a kauzou Prolux nachází podobnosti. Zmíněné občanské sdružení věnovalo na svých stránkách článek i naší kauze.

https://www.spolecnaobrana.net/news/century21-odmita-odskodnit-poskozene-klienty-/


 

Televize Prima – Zprávy – červen 2013

Reportér televize Prima Jiří Fröhlich navštívil spolu s námi poškozenými klienty jednání u insolvenčního soudu, kam byl eskortou přiveden i advokát Vlasák. Reportáž v hlavních večerních zprávách dne 11.6. přinesla jednak informaci, že advokát Vlasák je v úpadku, jednak byla připomenuta propojenost Vlasáka s realitní kanceláří Reality 21. Prostor k vyjádření dostal i jednatel Reality 21 Petr Kouba, který prohlásil, že naše transakce proběhly „absolutně standardně, jen nedošlo k poslednímu kroku – k vyplacení peněz“.
https://www.stream.cz/uservideo/824789-padly-advokat-vlasak-u-soudu


 

Lidové noviny – duben, květen 2013

 • Česká advokátní komora, hlídací pes české advokacie, o ničem nevěděl? O možném pochybení ČAK napsal krátkou glosu s názvem „Jedno zkažené advokátní vajíčko“ redaktor LN Tomáš Němeček.
  Článek 1 k zobrazení ZDE

 • Tomáš Němeček se k našemu případu vrátil znovu v rozsáhlejším textu „Případ muže, který ztratil zábrany“. Také v tomto textu je poukázáno na odvrácenou stranu franšízingu: když došlo na potíže, Century 21 dala od svých zákazníků ruce pryč. Jednatel Reality 21 smířlivě uvádí, že zvažuje „nějakou formu účasti“. V téže chvíli však naše skupina poškozených dostává od Reality 21 dopis, který jakoukoli účast realitní společnosti vylučuje.
  Článek 2 k zobrazení ZDE

 • Zástupci poškozených klientů Jan Maršálek a Dana Krudencová navázali na text redaktora LN Tomáše Němečka v diskusním článku „Jde o víc než jen o muže bez zábran“. Upozorňují na společenskou závažnost problému, který patří k samotné podstatě franšízingu. Některé skutečnosti, které realitní kancelář uznala jako svá „drobná“ pochybení, považují zástupci poškozených klientů za dílčí projevy daného ekonomického modelu těžícího z klamání spotřebitelů.
  Článek 3 k zobrazení ZDE


 

Česká televize – Reportéři ČT – duben 2013

Jak k našemu okradení došlo, jaká je naše situace, jaké máme možnosti a v neposlední řadě o postoji a roli realitní kanceláře Reality 21 Century 21 – o tom všem natočil reportáž Lukáš Landa, který se předtím osobně zúčastnil jedné z našich schůzek.
https://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/223018-smrtelny-hrich-advokata-zproneveril-penize-klientu-realitky/
https://www.youtube.com/watch?v=OHFhcWUgyMo


 

Hospodářské noviny – duben 2013

Nový výkonný ředitel Century 21 Vojtěch Krátký představil čtenářům HN své vize o ještě lepší budoucnosti franšízingu v realitách a Century 21 zvláště, a to v rozhovoru „Před pár lety byla franšíza nadávka, dnes úspěšný model“.

Článek 1 k zobrazení ZDE

Na tento rozhovor v HN reagoval Jan Maršálek, jeden z koordinátorů poškozených klientů, v článku „Franšízingové bludy šéfa Century 21“. Century 21 opěvuje franšízingový obchodní model. Náš případ však odhaluje jeho druhou tvář – franšízing zcela opomíjí zájmy koncových klientů, které záměrně klame a v důsledku toho je vystavuje nebezpečí.

Článek 2 k zobrazení ZDE


 

Televize Prima – Zprávy – únor 2013

Okradeným klientům je potvrzena povinnost uhradit daň z převodu nemovitosti, ačkoli peníze za „prodanou“ nemovitost (vůbec či částečně) neobdrželi. Stát na úhradě daně ve výši desítek až stovek tisíc korun trvá. Reportáž o tom najdete zde:
https://www.youtube.com/watch?v=rI5WrJIib_g/